Osada Rujana

Z Dewiho archivu

RUJANA
PRVNí KLADENSKá OSADA

Již v roce 1924 byl dán základ k vzniku této osady, neboť asi třicet chlapců organizovaných ve Skautech práce, objevilo pro sebe malebné údolí říčky Kačák. Zpočátku jezdí na Červený mlýn, Dědkův mlýn, Suchý mlýn, Křivoklát, Karlův Týn, Bucek, Punčochu, ke Skrčenýmu a jinam. V roce 1927 staví na Dědkově mlýně svojí první chatu, které dali jméno Kostelík.
O dva roky později stavějí na zcela jiném místě dvě chaty – populární Rujanu a Arkonu.
Oficiální vznik kladenské osady Rujana je datován rokem 1929 a zakládajícími členy jsou: Vyšín, Kovařík, bratří Mikové, Benák, Smetana, Chalupa, Táborský, Hájek, Anděl, Rosnička, Žižka, Spousta, Blecha a Sedlák. K nim pak přibývají Bušek zvaný Mařena, Urban a další. Ve třicátých letech, v době rozmachu trampingu osada čítala přes čtyřicet členů!
V té době již stojí na Dědkově mlýně chaty El Paso, Devět volů, Lachance a Alkazar.
Rujana vstupuje do trampské volejbalové ligy, staví tři družstva a začíná si získávat respekt na všech volejbalových hřištích. Mužstvo Rujany poráží i přední ligové celky!
Osada navazuje přátelské styky s osadami Lone Star, Údolí oddechu, Batalion a White Star.
Roku 1933 zesnul zakladatel osady Pepa Blecha. Od roku 1935 pořádají kamarádi z Rujany jeden z nejpopulárnějších volejbalových turnajů – Blechův memoriál, jako vzpomínku na zesnulého prvního šerifa.
Osada Rujana pořádala za dobu svého trvání řadu trampských potlachů a večerů.

T.O.Rujana 1935_1
T.O.Rujana 1935

Podobné příspěvky