Z cancáku Nudli Krajánka r. 1969

Z Dewiho archivu

Poprvé na ,,Kamenitém campu“

Z cancáku Nudli Krajánka r. 1969

Ranní mlha se pozvolna zvedá. Jdu k nástupišti kladenských autobusů, kde se mám setkat s kamarády a vyrazit prvně na jejich ,,Kamenitý camp“ na ,,Starou řeku.“
Za nedlouho jako první, klátivou chůzí, přichází obrovitý Mařena v doprovodu Šuryho z Tramp Boys.
Ahoj, po trampsku zalamujem ruce. To již se k nám blíží Dewi, jinak šerif osady ,,Tramp Boys“, následován kamarádem Ďuznou z téže osady. A tak dnešní parta byla úplná.
Pokusím se popsat jednotlivé členy naší party.
Mařena, o generaci starší kamarád, jeden z prvních členů kladenské osady ,,Rujana“ na Kačáku (1929). Výborný volejbalista a kytarista. Jeho oči hleděli z pod hustého obočí a tvář se podobala pergamenu. Byl oblečen do zelené bundy, hnědých manšestrových kalhot, na hlavě starou, podivnou hučku, na zádech ,,usárnu“. Jeho nohy vězely v odřených pohorách.
Dewi, vysoký štíhlý šerif, měl jako uhel černé vlasy a pronikavé bystré oči. Pod nosem knírek, který dával jeho podlouhlému obličeji vzhled hazardního hráče. Oblečen do ,,batla“ a riflí, s kanadami na nohou, ,,usárnou“ a banjem, vypadal jako pravý ,,hobo.“
Šury a Ďuzna, mladí věkem, ale již zkušení vandráci! Šury byl oblečen do lehkého maskáče a džínů. Jeho světlé vlasy pokrývala legionářská čepice. Na zádech měl tele a ve tváři nesmělý úsměv. Ďuzna v ,,batlu“ a džínách, na hlavě ,,papachu.“ Z ,,usárnou“ táhl ještě kytaru. Jeho pohory byly výstavním vandráckým kouskem!
Mařena hýřil dobrou náladou. ,,Hej Jano, podaj sekyru, baba nechce zemriť“, pronesl svůj oblíbený ,,hlod“. Ďuzna se přidal : ,,A za čo Janko ty seděl trinácť rokov?“
,,I zasekol jsem sekyru do kožuchu a v kožuchu bol děd“, odvětil Mařena.
To jsme již šlapali po silnici a baštili švestky, v té době již přešlé mrazem. Chutnaly náramně!
Samotný camp, hlavní cíl mé cesty a zvědavosti, ležel u osamělé skály obklopený dubovým lesem. Z jedné strany tvořila stěnu campu skalní stěna, ze která vyrůstal zakřivený habr, druhou stěnou byl veliký balvan. Poskládané kamení tvořilo zbývající stěny. Uprostřed malé ohniště. Pod skálou se táhla loučka, s velkým ohništěm, okolo poradní kameny, stožár na vlajku, totem a mohyla.
Kameny porostlé mechem a zapadané listím.
Vydrápal jsem se na skálu a rozhlédl se kolem. Byl to nádherný ,,svět!“ Nad hlavou mi šeptaly staré duby, skrz které pronikaly zlaté paprsky slunce, dole hučela ,,Stará řeka.“ Pomalu jsem odvrátil hlavu a sešel ke kamarádům.
Oheň vzplanul a kouř stoupal k tmavnoucímu nebi. Do hvězdné noci zněly kytary.
Kamarád Nudla Krajánek, vandroval původně jako tramp samotář. V roce 1969 při příležitosti konání ,,Fekálnických her“ byl přijat do osady ,,Tramp Boys“. Nyní má chatu na Dědkově mlýně, na osadě Rujana.
Nudla Krajánek
Cestou na Kamenitý camp

Podobné příspěvky

Jeden komentář

  1. Ahoj kamarádi, nikde jsem nenašel nějakej kontakt na vás, tak píšu tady. Na svých stránkách Toulavou stezkou mám pravidelnou rubriku PÍSNIČKA PŘED VANDREM…. poslední písnička je od Gladly SW Kamenitý kemp. Do svého článku jsem použil nějaké info a fotky z vašich stránek….
    Doufám,. že mě za to neukamenujete 😀
    Tady mrkněte na ten článek….rád se někdy na Kamenitý kemp přijdu podívat.
    http://www.toulavej.estranky.cz/clanky/pisnicka-pred-vandrem/pisnicka-pred-vandrem—kamenity-kemp.html
    Ahoj Toulavej

Komentáře jsou uzavřeny.