T.O. Somráci

Z Dewiho archivu

T.O. Somráci

Hudební těleso Žízeň

Klikatými cestami došla ke svému vzniku T.O. Somráci a její hudební těleso ,,Žízeň!“
6. května roku 1966, kamarádi Dědek, Ďuzna, Šury a Lepa zakládají trampskou osadu ,,Sitting Bull“. V pozdější době se osada rozšiřuje o další kamarády. Osada jezdí převážně na ,,Kamenitý camp“ nad ,,Starou řeku“ u Žloukovic, kde navazuje styk s T.O. Šestáci.
Ve stejném roce se osada seznamuje s kamarádem Dewim, šerifem tehdy již známé osady ,,Tramp Boys“,založené v r. 1959. Po čase polovina členů osady Sitting Bull přechází pod vlajku ..Tramp Boys.“ Šerif Dewi hraje na banjo a společně s Ajťou na vandrech hrají se ,,Šestáky“.
Každý čtvrtek se ve švermovské restauraci (,,U Petříků“apod.) konaly trampské večery, které pořádala ,,Tramp colona Alkazar“.
Protože řada kluků z ,,Tramp Boys“ hrála slušně na kytary a když Dewi po usilovném pátrání sehnal starší krásnou okrovou basu, kterou pro svojí kapelu vybíral sám známý kapelník Vobruba a které se od začátku říkalo ,,Bloncka“. byla skupina na světě!
Skupina posílená o výborného houslistu Jardu Šulce z libušínské skupiny Šlé-pěje zkouší v dubské kantýně na Vysokém a poprvé hraje ve složení:
Jaroslav Šulc-Šuli – housle
Václav Černý-Dewi – 5 th banjo
Stanislav Fridrich-Ďuzna – kytara
Václav Eisenstein-Ajťa – kytara
Pepa Beneš-Mazavka – kytara
Zdeněk Amcha-Sexík – kontrabas
V té době často hostují u skupiny bratři Kostkové(Kotasové) ze skupiny Rodeo a Jarda Hliňák. Skupina hraje často v restauraci ve Žloukovicích, kam jezdí na ,,Kamenitý camp“.
V říjnu roku 1970 odchází Ďuzna, Sexík a Šuli na ,,Velký zelený vandr“ a těleso se rozchází.
Po návratu Ďuzny, Sexíka a Šuliho z vojny, je v roce 1972 založena osada ,,Somráci“ a její hudební těleso ,,Žízeň“hraje ve složení:
Jarda Šulc-Šuli – housle
Míla Řezníček-Krajánek – 5 th banjo
Pepa Beneš-Mazavka – mandolina
Vašek Míchal-Kraťas -12 th kytara
Standa Fridrich-Ďuzna – 6 th kytara
Zdeněk Amcha-Sexík – kontrabas
U skupiny občas hostuje Pavel Jícha- Čimon (Močálové) a na pravidelných slezinách ve vrapické restauraci ,,Cech“ se objevují bratří Kostkové, Zdeněk Čerpl- Čárlí, Mirek Frolík-Fous, Jiří Blecha-Begi a Ríša Jenčík.
Po odchodu některých hudebníků hraje skupina v nové sestavě:
Jarda Šulc-Šuli – housle
Ríša Jenčík-Hříva – banjo
Pepa Beneš-Mazavka – mandolina
Béďa Kostka-Kotas – harmonika, mandolina
Zdeněk Kostka-Kotas-Mazec – solo kytara
Zdeněk Čerpl-Čarlí – 12 th a solo kytara
Stanislav Fridrich-Ďuzna – kytara
Později je zařazena i trubka Ladislava Moutelíka a Sexíkův klarinet.
Ve skupině začíná hrát na kytaru Zdeněk Pajskr-Dědek, na banjo jako host vypomáhá Pavel Pánek-Meďák ze skupiny ,,Fechtýři“, Láďa Pešek-Slída na kytaru a občas Dewi na bicí.
Zbečno1970
Ajťa,Ďuzna,Krajánek,Dewi,Sexik a Kraťas.

Podobné příspěvky