Ukulele pro samouky 5

Pro!!! Soprán Ukulele.
Standardně laděné ukulele: „g,c,e,a“
V komentářích jsem napsal, že pokud někdo hraje na kytaru, tak stačí odebrat dvě nejsilnější struny a vidíte akordy na ukulele. Zapomněl jsem dodat, protože má ukulele jiné ladění,aby to bylo správně, cele to musíte posunout o kvartu(o čtyři tóny). To znamená, když na kytaře zmačknu akord „G“ bez dvou horních(nejsilnějších) strun, musím ho v duchu posunout o čtyři tóny nahoru. Oktáva má osm celých tónů a ty jsou „C,D,E,F,G,A,H,C“. Do kvarty jsou čtyři tóny(akordy).
Může být: „C,D,E,F„,nebo:“D,E,F,G,nebo:“E,F,G,A,nebo:“ F,G,A,H„, nebo:“G,A,H,C„.
Nás zajímá první a poslední akord ve kvartě. Tak když mačkám na kytaře akord „G“ (v duchu) jej posunu do čtyř (do kvarty) a mám „C„. A přesně tak se mačká „C“ na ukulele.
Takhle to vypadá v praxi „G – A – H – C„. To platí i o ostatních akordech například: „D7-E7-F7=G7„,“ Emi-Fmi-Gmi=Ami„,atakdále.
Samozřejmě to musí být akordy, které se mačkají na čtyřech nejslabších strunách na
kytaře klasicky laděné.
Vypadá to složitě, ale není.

Podobné příspěvky

4 Komentáře

 1. Ověřuji, jestli jsem pochopil. Tedy když mám napsané akordy na kytaru a chtěl bych hrát společně s kytarou na ukulele, pak mám akordy pro ukulele přepsat o kvartu a budou oba nástroje ladit? tedy např.
  kytara akord A kvarta ukulele C
  C kvarta F
  D kvarta G
  E kvarta A
  a nebo pokud je akord na kytaře A pak s akordem A na ukulele již mají souznění.
  Přeji hezký den

  1. Ahoj, myslím, žes to pochopil trochu jinak… Když máš v písničce napsaný akord A, tak ho musíš hrát na kytaře i na ukulele. Pak ti to ladí. To s tou kvartou se používá, když nevíš, jak se na ukulele drží akordy. Třeba: Když na kytaře chytíš akord G, držíš spodní strunu (E) na třetím pražci. Když to chytneš stejně na ukulele (tedy spodní strunu na třetím pražci), hraješ akord C – to je ta kvarta G -A-H- C. Snad ti to pomůže…
   Jana

 2. Dobrý den
  chci sezeptata jaký je rozdíl mezi akordy na kytaru a ukulele? jestli mužu hrát na ukulele s akordy na kytaru? 🙂 předem díky

  1. Ano je to jiné. Třeba D se na ukulele chytne jako AMI…

Komentáře jsou uzavřeny.