MARKO ČERMÁK

Marko Čermák
MARKO ČERMáK – VýSTAVA, CD A KNIHA „POSLEDNí ROMANTIK“
Letos v únoru oslavil své 70.narozeniny Marko Čermák. Jsem přesvědčen, že chtít představovat tohoto trampa, legendárního průkopníka hry na pětistrunné banjo,
skladatele, textaře a zpěváka a hlavně výtvarníka a kreslíře Rychlých Šípů
je na těchto stránkách úplně zbytečné. Jestli se mezi kamarády „Vandrtorny“ najde jediný který by neznal Marko Čermáka tak „sežeru z kojota syrový ucho“ nebo „sním svůj klobouk“.
Pro ty kterým toto výročí trošičku uniklo – tak jako mně – mám dobré zprávy :
CD „POSLEDNí ROMANTIK“
Vydavatelství Supraphon vydalo k Markovu jubileu 55 písní na 2CD. Jedná se o výběr z repertoárů skupin White Stars, Greenhorns a Paběrky, ve kterých působil, respektive působí právě Marko Čermák. Najdete zde množství instrumentálek ve kterých dominovalo Markovo pětistrunné banjo, stejně jako zpívané písně s banjovými sóly nebo přímo Čermákovy autorské písničky.
KNIHA „POSLEDNí ROMANTIK“
Počátkem dubna vychází knižní memoáry Marko Čermáka. Kniha pojednává o Markových životních hodnotách, o jeho zájmech a životním stylu spjatém s přírodou, trampingem, kreslením a muzikou. Autor v knize popisuje vše podstatné co ve svém životě prožil,
vyznává se z obdivu ke svým vzorům a také vysvětluje jak se on sám snažil ovlivnit
své okolí, kamarády a přátele. V knize jsou také ukázky Markových písňových textů
a reprodukce jeho obrázků.
VýSTAVA „POSLEDNí ROMANTIK“
V Muzeu Karlova mostu (Křižovnické náměstí 3, Praha 1 – Staré Město)
se koná v době od 13.4.2010 do 6.7.2010 výstava k životnímu jubileu Marko Čermáka.
Otevřena je denně v dubnu od 10 do 18 hodin, v květnu – červenci od 10 do 20 hodin.
Ve čtyřech místnostech jsou zde umístěny exponáty které představují návštěvníkům průřez životem a tvorbou kreslíře i hudebníka Marko Čermáka. Mnohé z těchto exponátů jsou vystaveny veřejnosti po dlouhých letech nebo dokonce vůbec poprvé.
Takže kamarádi nezoufejme, nic nám neuniklo. Výstava potrvá až do 6.července
a zároveň tam lze zakoupit knihu, pravděpodobně i CD a také kalendář na rok 2011 nakreslený Marko Čermákem.
Chtěl bych poděkovat organizátorům a sponzorům celého projektu za tohle všechno co pro nás v rámci Markova životního jubilea připravili. Jedinou malou výhradu mám k názvu projektu. Věřím, že nás skautingem, trampingem a country muzikou odkojených romantiků je na světě ještě mnoho a že tedy Marko Čermák určitě není tím posledním !

Podobné příspěvky