Příručka pro Ukulele samouky.1


Celá řada lidí se nás ptá, jak to vlastně s tím Ukulele je?
Tak jsme se rozhodli udělat,takovou malou příručku, pro přiblížení tohoto nástroje, pro naše čtenáře, kteří by se případně, na Ukulele chtěli naučit.

Každý samouk by si měl nejdříve pořídit nástroj, na který se bude samoučit!
Co to je a jak vypadá? Je to taková malá kytara,většinou se 4mi strunami.
4 Druhy Ukulele
Typy
Délka stupnice
Celková délka
Ladí se
Soprán těž standard
33 cm
53 cm
g‘,c‘,e‘,a‘,
Koncertní
38 cm
58 cm
g‘,c‘,e‘,a‘ ,
Tenorové
43 cm
66 cm
g‘,c‘,e‘,a‘, d’g‘,h‘,e‘
Bariton
48 cm
76 cm
d‘,g‘,h‘,e‘,
Jsou samozřejmě i s více strunná 5, 6,7,8,ty jsou zdvojené.To znamená,že většinou ty nejslabší jsou v páru stejně laděné, jako na mandolíně.
Nemusí to být zrovna ten nejlepší a nejdražší nástroj, ale stačí, aby splňoval požadavky.(Koupí se do 1000kč, viděl jsem i levnější (na Aukro), ale pozor nezaměnit s hračkou, ty jsou hodně podobné, ale na nic)!
Předpoklady pro nástroj:
1)Musí pokud možno ladit.
2)Musí být hratelný. To znamená: rovný krk, dobré struny (stačí DADI UkuleleString,60kč.)
Nebo jiné.
3)Ladičku a nebo něco,podle čeho se může naladit(piano,kytaru a jiné).
Tak a můžeme naladit.
Nejběžnější Ukulele je Soprán.
Ladí se obvykle do „C „, jak je uvedeno v tabulce.
POZOR!!! U Soprán Ukulele se zpravidla struna „G“ ladí o oktávu výš.
Pokud nemáme ladičku, naladíme třeba, podle kytary.
Protože Sopránové Ukulele je laděno o oktávu výš,zmáčkneme na první (nejslabší) „E“ struně na kytaře, 5. pole (bývá tam puntík) a máme tón „A“ ten musí znít stejně jako 1. struna „A“ brnkaná volná na Ukulele.
Nejvyšší (1.) struna je ta, kterou máme nejdál od brady, a bývá nejslabší.
Naladíme
1. struna „A“,
2. struna „E“,
3. struna „C“,
4. strunu „G“ o oktávu výše.(Pozor! Je také slabá nezaměnit s 1. strunou „A“)
Když zmáčkneme na 5. poli (bývá tam puntík) 2. strunu „E“ a brnkneme musí znít stejně, jako 1. struna „A“ brnkaná na volno.
3. Strunu „C“ zmačkneme na 4. poli (před puntíkem)a musí znít stejně jako 2. struna „E“ ,hraná na volno.
Na 2. struně „E“ zmačkneme na 3.poli a to je tón „G“ a podle něj naladíme
4. strunu „G“,musí znít stejně.
Po brnknutí strun od brady dolů 4.3.2.1. „G“.“C“.“E“.“A“ ,
to zní ,jako PES-Má-BLE-CHY.
Je to velmi příjemný zvuk.
A nyní můžeme začít hrát.
Ladění pro Praváky
Ladění pro LevákyLadění pro pravou ruku
Ladění pro leváky
Pár základních akordů s kterými se nechá zahrát mnoho písniček.
Pro Praváky
Pravá C
C7
F
G7
G
Pro Leváky
Levá C
Levá C7
Levá F
Levá G
Levá G7
Například
Valčíček

Podobné příspěvky

39 Komentářů

 1. Já nedovedu si představit když tohle někdo dokáže zahrát…… je to neuvěřitelné. Sama jsem si dnes pořídila ukulele sopránové a rozhodla jsem se na samouku. Až to budu někdy v budoucnu moci zahrát tak to dám na youtube. 😀

  1. Není to tak těžké 🙂 hraju na ukulele už rok a jakmile se do toho dostanete, budete schopna zahrát cokoli, protože dřiv nebo později zjistíte že skoro každá písnička se hraje stejně. Stačí umět 4 akordy např. C,A,F,G,Dm atp. a jste za vodou 😀

 2. Děkuji za komentář, zrovna připravuji tablatury pro samouky hráče na soprán ukulele.
  Jardocka.

 3. Dobrý den, dnes mi mají přivést moje první ukulele. Po velkém hledání na internetu (jak začít hrát, naladit,akordy atd.) je Vaše stránka jasná volba..:)..Chci proto poděkovat a snad napíši i v další lekci..Děkuji

  1. Děkuji za komentář. Jsem rád, že mé snažení je k užitku a určitě přidám nějaké lekce.

 4. Dostala jsem od svého přítele nové ukulele(sopránové) a pořád jsem nevěděla jak ho naladit, na mnoho stránkách to nebylo k dočtení až teď jsem narazila na vaší a jsem totálně nadšená 🙂 Jen bych se chtěla zeptat, jaké je dobré si koupit struny na sopránové ukulele 🙂 děkuji vám mockrát 🙂

  1. Děkuji za komentář, jsem skutečně rád! Jaké struny, na soprán ukulele to je:„g,C,E,A“je to na nich napsané. A pro začátek podle toho, které jsou k mání, určitě nylonové, zatím až takový výběr zase nemáme a placením poštovného se dost prodraží.

  2. Řekla bych že si stačí pořídit ladičku, a nebo stáhnout na telefon nějakou aplikaci 🙂

 5. Právě teď jsem vyzkoušela poprvé zahrát onen Valčíček.
  Hra na ukulele mi přijde zatím dosti jednoduchá xD . . . Ale to se možná časem změní. Kdo ví. Každopádně jsem ráda že jsem si jej pořídila.

  1. Děkujeme za komentář a určitě přibudou další písně

 6. Chci se zeptat, jak mám ladit podle ladičky? Na internetu to nikde nemuzu najít a ladičku budu mít poprvé v ruce :))

  1. Ladění: Vzhledem k četným dotazům, jak naladit ukulele podle ladičky.
   Uvádíme stručný návod, jak na to.
   Máme několik druhů ladiček. Pro nás začátečníky je ideální zakoupit digitální ladičku.
   V současné době jsou k dostání ladičky různých značek, typů a cen. Pro naší potřebu stačí nějaký levnější typ. Vložíme baterie a uvedeme ladičku v činnost dle návodu. Některé dražší typy mají funkci kalibrování. Proto chceme DŮRAZNĚ upozornit, že vždy musí být kalibrace nastavena na 440 Hz, což odpovídá komornímu „A“.
   Ladičku umístíme pomocí skřipce na hlavici nástroje a přesvědčíme se zda má dostatečný dotek. Brnkneme na strunu a na displeji se nám zobrazí písmeno (nějakého tónu stupnice). A následným napínáním, nebo povolováním pomocí kolíčku ladíme do příslušné výšky. ( G-C-E-A).

 7. Koupil jsem levné ukulele, jak jinak pro začátek. Výrobce píše ladění a‘, d‘, fis‘, h‘.
  Jak se na to díváte?

  Díky za odpověď

  1. Výrobce je patrně přes ukulele idot. Laďte normálka GCEA… To je nej… A pokud chcete o něco příjemnější zvuk tak nelaďte podle oficiálního kmitočtu 440, ale laďte na 432… Mě osobně to zní lépe.

   1. Výrobce není idiot, a d fis h je celkem běžné, takzvané „kanadské ladění“. Je na každém, jaké si zvolí ladění. Já mám osobně radši na sólové hraní a d fis h a na hraní s kapelou g c e a. Než vynesete nad někým ortel, zjistěte si o tom něco prosím 🙂 Více info na mém skromném webu http://myschakoviny.webnode.cz/

    M

 8. Ahoj, chtěl bych se zeptat utéhle písně, jak se má vybrnkávat ? nikdy jsem nepochopil teda zatím 😀 jak mám zjístít to vybrnkávání

 9. Zdravíčko 🙂 rád bych se zeptal na jednu věc ohledně strun – pokoušim se hrát na sopránový ukulele laděný do C, chci si pořídit nový struny, ale v některejch obchodech vídám jen struny, který maj v popisu doporučený D ladění. Daj se tyhle struny naladit do C? Nebo si mam radši sehnat struny, kde se doporučuje to C ladění?? Díky 🙂

 10. Ahoj,
  hledám nějakou stránku nebo zpěvník s akordy pro ukulele a zatím bez úspěchu mohl by mi někdo pomoct prosím.

 11. Dneska jsem si ze srandy koupil ukulele – a super! 🙂 písnička naučená za minutu a moc mě to baví. Dokonalé odreagování od elektrické kytary.

 12. Ahoj, prosím moc poraďte mi jak to mám vybrnkávat? 😀

 13. Chci se zeptat, jak je těžké se naučit hrát na ukulele, když už dotyčný umí hrát na kytaru? Díky.

  1. Určitě to není nijak složité když už zvládá rytmus a hraní jen si osvojí akordy.

   1. To v zadnem pripade neni pravda. Uke je mnohem slozitejsi (na poradne hrani) nez kytara. Akordy jsou jednoduche, ale vyse nekdo zminil rytmy (https://ukulelko.cz/ukulele-rytmus-a-brnkani/). A to jen uplny zaklad – zlomek pouzivanych rytmu. Rytmy se mohou v jedne pisnicce ruzne stridat a kombinovat s vybrnkavanim atd. Jsou desitky variant rytmu (a i zpusoby vybrnkavani jsou urcite vic nez dva o kterych vim) a realne se opravdu vyuzivaji. Na uke hrat jako na kytaru, to je jako koupit lambo a jezdit s nim jen po meste. Urcite pohledejte na youtube a hledejte pokud mozno havajske veci (nastroj pochazi z havaje, tak na to prece nebudeme drnkat jak na valchu – pardon, kytaru 🙂 …). Zkuste treba http://ukuleleunderground.com/ . Pokud si nechcete zaplatit pristup (tech par dolaru je ale docela prijatelnych), hledejte na youtube – je tam mnoho lekci zdarma. A nenechte se odradit kdyz zjistite, ze pri stridani rytmu uplne ztratite nit, je to jen dalsi cinnost navic. Stejne jako zacatecnik na kytare ma problemy sladit zakladni rytmus a akordy a pripadne posleze slova, tady jeste pridavate ruzne typy rytmu.

    A kdyz uz mame ty vanoce: Inspirace pro pokrocile zacatecniky (z evropskeho pohledu spise pro pokrocile): http://ukuleleunderground.com/2016/12/uke-lesson-108-mele-kalikimaka-merry-christmas/
    To same hrane jednoduseji:
    https://www.youtube.com/watch?v=CL6hoeJavZw
    A pro uplne zacatecniky totez pomaleji s trvalou napovedou vsech akordu:
    https://www.youtube.com/watch?v=SqwGR0LopyM

 14. Zdravím, chtěla bych se zeptat…
  S manželem chodíme do jedné muzikantské hospůdky, kde se hrává. Manžel obnovil hraní na kytaru a do mě už kamarádi šijí, ať už taky hraji… No… a mě to samosebou nedá a chtěla bych. Muziku miluji. Jenže jsem absolutní laik. Umím jen trochu teorie. Praxe veskrze žádná. No a přemýšlím mezi kytarou a ukulele… Co mi radíte? Jak je učení na ukulele těžké v porovnání s kytarou? Je ukulele pro absolutního začátečníka lehčí? Na kytaru tam hraje kde kdo, tak jsem si říkala, že by byl vhodný jiný nástroj. Sice kdysi jsem se na ni zkoušela hrát, ale to bylo ještě v době beznetového, bezradného.. takže to skončilo.

  Díky moc za odpověď!

  1. Já bych řekl, že bude ukulele snadnější, ale samozřejmě bez pořádného tréninku to dá taky zabrat. Mačkat akordy se naučíš za chvilku, ale střídat je a do toho ještě zvládat rytmus už je těžší. Když máš doma muzikanta tak ti v začátcích poradí a o to to budeš mít jednodušší.

 15. Dobry den chtel bych jse zeptat vy uvadite ze sopranove uke se ladi do C ale na jinych webech pisou ze jse ladi I do D jaky je mezetim rozdil ?
  predem dekuji za odpoved.

  1. Můžete ladit i A, D, Fis (F#), H – je to o stupeň výš a záleží na vás co vám vyhovuje

 16. Chtěl bych se zeptat jaký je rozdíl mezi Sopránovým ukulele a Banjo ukulele 😮
  Předem děkuji za odpovědět 🙂

 17. Dobry den, omylom som kupil struny pre sopranove ukulele, mam koncertne. Daju sa pouzit na mojom koncertnom? A struna G sa ladi o oktavu vyssie aj na koncertnom ukulele? Dakujem

  1. Tak to opravdu nevím, ale můžete si to naladit jako sopránové 🙂

 18. Dobrý den, nikdy jsem nehrala na ukukele ani na kytaru ale moc mě láká ukulele ale mám strach že hraní na něj nezvladnu a široko daleko neni žádný ucitel a nikdo kdo by mě to naučil… máte pro mne nekdo nejakou radu?

 19. Je hodně písní ve zpěvnících pro kytaru, ale málo pro ukulele. Já mám např. Já, písnička (1999), kde je hodně skladeb lidových, ale i country, koledy atd., mnoho písní z mého mládí. Daly by se nějak přirovnat akordy pro kytaru s akordy pro ukulele? Aspoň ty základní pro ukulele, např. C,A,F,G,Dm – kterým kytarovým akordům se nejvíc podobají? Jsem úplný začátečník (ale už značně pokročilého věku). Tak prosím o radu – dá se zpěvník pro kytaru použít takto pro ukulele?
  Chtěl bych tedy vědět, čemu odpovídají (asi to bude jen přibližně) akordy pro kytaru v písni Niagara, t.j. D, A7, D7, G. Dále je ve zpěvníku píseň Okoř, tady je mimo uvedené navíc akord E. Díky za odpověď, Pavel

 20. Dobrý den,
  můj předcházející dotaz z 30.6.2019 chci doplnit o poznatky, které mám s ukulele za
  uplynulé měsíce. Akordy jsem zvládnul, tedy hlavně ty základní. Mám už ale méně
  ohebné prsty ( je mi 80) a některé akordy, např G7 zahraji jen s obtížemi. Nevěděl jsem o tom, že si mám při koupi ukulele dávat pozor na šířku hmatníhu u nultého pražce. Koupil jsem sopránové ukulele, které má tuto šířku 35 mm. To je pro mne málo, mám problém u uvedeného akordu, ale i u jiných poskládat správně prsty na hmatník, je tam málo místa. Když jsem se s tímto problémem obrátil na prodejnu, která mi ukulele prodala, tak mi bylo vysvětleno, že je šířka 35 mm na hmatníku u nultého pražce obvyklá. Pátral jsem na internetu u nabídek , ale buď je to obdobné,
  nebo šířku v tomto místě neuvádějí, i když pro hraní na tomto nástroji je důležitá.
  Nevím, proč je problém udělat v tomto místě hmatník širší, aspoň 40 mm, když
  se v tomto místě musí i tak materiál při výrobě ubírat.
  V diskusích na internetu jsem zjistil, že nejsem sám, kdo má tento problém. Součastný
  sortiment sopránových ukulele je vhodnější pro ženy, nebo děti, nebo pro některé muže se stíhlými prsty.
  Možná se dají ukulele s širším hmatníkem někde sehnat. Toto píšu jako upozornění pro ty, kteří se chystají ukulele zakoupit. Pokud se Vám podaří takovéto ukulele sehnat, prosím o oznámení v této diskusi. Díky

 21. Dobrý den mám malý dotaz dostala jsem své první ukulele včera pod stromeček a hrála na něj celý večer a i ráno všechno šlo tak jak má mám digitální ladičku a krásně ladí ale bohužel jse mi ukulele z ničeho nic rozladilo a já za boha nemůžu naladit zpátky C jinak stupnice je jak má být ale to C se ztratilo prosím o nějakou radu jsem z toho vážně na prášky předem děkuju

Komentáře jsou uzavřeny.