U Černý Máry

 

Jednou z nejznámějších kročehlavských hospod byla „Černá Máry“, původně se jmenovala „U Tegtmajerů“ a dnes restaurace „Na Zelené“ Unhošťská 607 . Název Černá Máry získala podle hostinské Niny díky jejím černým vlasům, ta ji také hezkou řádku let vedla. Tady se začali scházet trampíci už někdy na sklonku šedesátých let, (je to divné, ale musím napsat minulého století, jako když už jsme staří přes sto let). Většina osazenstva bydlela v okolí. To byly Kročehlavy, nebo staré sídliště „9.Květen“ a nové sídliště okrsek „O“. Ona také jiná hospoda v okolí s tolerantním personálem nebyla. Tak tady se domlouvalo, kam se pojede na vandr, popíjelo pivko a třískalo do překližkových kytar. Halekaly se písně, jako: Řeka hučí, Pampelišky, Rykarádo, Kvetly máky na poli, Bedna od whisky a podobně.      Když byly 1968 zrušeny pracovní soboty a byl zaveden pětidenní pracovní týden, domluvilo se, že sleziny budou ve čtvrtek, protože se v pátek, už po šichtě obvykle vyráželo na vandr, ten se většinou po návratu završil opět slezinou „U Černý Máry“. Útrata se mnohdy platila až ve čtvrtek na slezině, v tom byla Nina skutečně Zlatá.

Původní divoká sestava byla:Culda, Čenda, Láta, Ďábel, Dan, Papinky (Ajvenhou), Pejrak,Šroub, Prasátko, Hágo, Kocour, Čert, Ponka(Pepíček), Říman, Červ, Čaprt, Futrák, Štercl, Šedivka, další a mnoho dalších.

Někdy kolem poloviny sedmdesátých let s příchodem Lády Hory („Bílý tesák)“, který přivedl kamarády z osady „Rujana“ na Dědkasu. To už se pozvolna čtvrtky stávaly záležitostí osady Rujana. Domlouval se zde přechod skupiny od „Černé Máry“, všeobecně známé, jako „Futráci“, podle jejich zpěváka a kytaristy Jirky“Futráka“Maliny, pod název „Rujana“. Tady se také zrodil nápad na stavbu „Osadní boudy na Rujaně“. Stavba se podařila.

Omlouváme se všem na, které jsme při vyjmenovávání pozapomněli. Patří sem samozřejmě Samson, Pralinka,Venca Lejsek, Jana, Hela,Ignác, Muslim, Doktor,bratři Polákovi, Máří, Olinka, Fanda Bečka,  Fanda Hrubý, Parmazán, Béda Trousil,Pavka, vlastně celá skupina Máci (původně Oregon) a Hop Trop, Aleš Maudr, tehdy jsme mu říkali Dudák, podle dud na které hrál ještě se skupinou Máci, dnes je Greenhorns. Nelze je všechny vyjmenovat, protože jich za ta léta byly jistě stovky. Kamarádi od Petříků, a jiných osad a hospod, horolezci, vodáci, kamarádi z Brd, z Prahy, HappyBoys, Alkazar, Sacramento a dalších, jak říkával Wabák,“Pro trampa, je malej, celej svět“!!!

Tyto sleziny skončily někdy kolem roku 1990, kdy hospodská Nina“Černá Máry“ a její manžel (výčepní) Jůla odešli do zaslouženého důchodu. Tím skončila éra Černé Máry a jejího rčení při zavíračce po 24. hodině.

“Tak už se konečně odrolte Vy křapíci“!!!

P.S. Za Zlaté éry “U Černé Máry“ bývaly velkolepé oslavy narozenin, Silvestry, Mikulášské a dalších oslav hodných události. K těm samozřejmě patřilo a to nesmíme opomenout, „Za Velké bolševické prohibice“, se chodilo“na paňáka za plentu“, to byla taková deka pověšená zezadu, při cestě od záchodů na levé straně za dveřmi do kuchyně. Moc jsme se u toho nasmáli. Protože mnohdy tam byl takový nával, že jsme se nevešli a ta plenta i kuchyně nám byla malá.  Poté došlo ke změně majitele i názvu hospody na „Na Zelené“.

Další etapa nastala až s příchodem party kolem Ivana „Hugo“ Janáčka, která si dala název “Staří Mladíci“, hledali vhodnou hospodu na svoje hraní a tak vlastně navázali na tradici hudebních čtvrtků.

Později se vrátil zbytek z osadní kapely Rujana, který si na počest hostinské a původního jména hospody, dal do názvu „Černá Máry“. V současné době hrají každé druhé úterý.

V roce 2007 zde byla založena a vystupovala skupina 3 & ½ BAND

Skupiny, které tam hrály a hrají:

Rujana 1975-1990 Láda Hora-leader-kytara, Futrák-kytara,tady basa, Pupajz-kytara, Boban-kytara,Večerníček-5ti strunné banjo,Štercl chybí ,Pepíček-houslé a Milan Procházka,dnes Gladly S.W, -harmonika.

Staří Mladíci

1995-2012  Dnešní složení skupiny je:

Leader – Ivan,,Hugo“ Janáček 12ti strunná kytara. Václav,,Véna“Michálek- baskytara. Jiří,,Tučňák“Tuček – kytara. Václav,,Venďas“Vokurka – foukačky, valcha. Josef Vokál – mandolína. Jaroslav Jindra – šestka banjo.

 

 

3 & ½ BAND

2007

Děd, Jaryn, Vlčák a mladý Chroust, později Chrousta nahradil Jizva.

Černá Máry

2007-2012

Láda Hora leader-kytara, Josef“Pepíno“Vonostranský-foukací harmonika, Jiří Rafael-kytara, Jan“Jéňa“Novák-kytara, Jiří Jankovec-housle na banjo hraje Josef /prasátko/ Hašek, na mandolínu Vašek Hůzl a na kytaru a foukací harmoniku skvělý hráč a zpěvák Vlastík Pašek/Pašoun/ z teplické osady Náhoda. Loni se přestěhoval do Kladna a posílil naší skupinu a skupiny na Dědkasu.

Celoročně hrajeme každé liché úterý od 19.00 hodin. Těšíme sena Vaši účast.

 

Podobné příspěvky

2 Komentáře

  1. Ahoj kamarádi a příznivci country a trampské písničky,chci upřesnit výše uvedenou sestavu skupiny Černá Máry.
    Na banjo hraje Josef /prasátko/ Hašek, na mandolínu Vašek Hůzl a na kytaru a foukací harmoniku skvělý hráč a zpěvák Vlastík Pašek/Pašoun/ z teplické osady Náhoda. Loni se přestěhoval do Kladna a posílil naší skupinu a skupiny na Dědkasu. Celoročně hrajeme každé liché úterý od 19.00 hodin. Těšíme sena Vaši účast.

    Láda Hora

Komentáře jsou uzavřeny.