Charles „Charlie“ Ray McCoy

Charles „Charlie“ Ray McCoy
V roce 1941, 28.března, se ve státě West Virginia, ve městě Oak Ridge narodil vynikající multiinstrumentalista Charlie McCoy. Proslavil se jako hráč na foukací harmoniku, na kterou začal hrát v osmi letech, to již rodina bydlela v Miami na Floridě. Tam začal Charlie vystupovat jako kytarista a zpěvák v místní rock and rollové skupině. Později se naučil na další nástroje, takže se v různých skupinách a studiových sestavách při natáčení desek uplatnil jako bubeník nebo basista, hraje také na saxofon, trubku, vibrafon, tubu i na klávesy.
Když mu bylo 18 let, autor mnoha písní a zpěvák Mel Tillis ho pozval do Nashville. McCoy během svého zhruba týdenního pobytu v tomto městě navštívil různá nahrávací studia a společnosti ale jeho snažení bohužel nepřineslo žádné výsledky, o mladého hráče nikde nestáli. McCoy se vrátil do Miami, hlásil se na universitu a byl rozhodnutý stát se učitelem hudby. Bohužel, psal se rok 1959 a tak kvůli svému členství v rock and rollové skupině nebyl na hudební universitu přijat.
Vrátil se tedy do Nashville a postupně hrál v několika doprovodných kapelách, nejdříve jako bubeník. Seznámil se tam časem s mnoha muzikanty a měl konečně příležitost předvést své umění na různé nástroje. Bohužel, Charlieho kariéra v různých kapelách a příležitostných sestavách nikdy neměla dlouhé trvání. Až agent Jim Denney mu poradil aby se soustředil na hru na foukací harmoniku a nahrál nějaké demo snímky. Ukázalo se, že to byl skutečně klíč k úspěchu. Nahrávky slyšel Chet Atkins a v květnu 1961 angažoval McCoye jako hráče na foukací harmoniku. Tak začala Charlieho dlouholetá hvězdná kariéra, která ho vynesla v roce 2009 až do síně slávy country music. Charlie McCoy je bezesporu jedním z nejlepších hráčů na foukací harmoniku na světě.
Charlie McCoy vydal jenom v USA celkem 24 vlastních alb a na desítkách dalších doprovázel ty největší hvězdy (nejenom country music) jako jsou například Johnny Cash, Kris Kristofferson, Elvis Presley, Bob Dylan, Roy Orbison, Joan Baezová, Paul Simon nebo Ringo Starr. Charlieho jsme mohli také několikrát vidět a slyšet v České republice. Koncertoval zde se skupinou Druhá Tráva, se kterou také natočil CD „Czech Mates – Live in Brno“, v roce 2007.
Charlie McCoy stále pilně nahrává a koncertuje nejenom v USA ale vydává se i na cesty po světě. Nás může jedině těšit, že v jeho koncertním programu je na letošní rok zařazena návštěva České republiky. V rámci svého turné po Francii a Rakousku má Charlie McCoy na programu koncert v Moravské Třebové, dne 23.července 2011. Nenechte si tento koncert ujít, určitě to bude stát za to!
Více o tomto skvělém muzikantovi se můžete dozvědět na jeho internetových stránkách www.charliemccoy.com .
Použitá fotografie je z archivu pořadu České televize „Na plovárně“, kde byl Charlie McCoy během jedné ze svých návštěv v minulosti hostem.
Pavel
Charlie_McCoy

Podobné příspěvky