Ukulele díl.1

Miláček Ukulele.
Moje první Ukulele jsem dostál k svátku. Je to sice domák, ale hned po naladění a po prvním brnknutí jsem věděl, že je to láska na celý život. Je to asi pravda, že je UKULELE NáVYKOVé!!!
Jeho jednoduchost a zvuk mě přímo nadchla. Na rozdíl od nějakého všeznalce tuším, že ten blábol napsal v Mf. Něco v tom smyslu, že ukulele nemá zvuk. Proto mu asi Američané říkají americká harfa.

Ten zvuk je prostě nenapodobitelný, je to prostě ukulele. A přitom se na něj nechá zahrát takřka všechno.
Geniální je v tom, vzhledem k jeho velikosti, ho mohou hrát všechny věkové kategorie. Na internetu jsem viděl 4leté dítě, jak to mydlí a hned vedle vidíš 60leté matky, jak se učí hrát frailing style .
Tímto bych rád oslovil další nadšence, aby se přidali protože, ukulele k trampingu patří, jako mandolína, kytara, housle, abychom si mohli předávat rady a zkušenosti, či noty, midi, odkazy a podobně.
Jak jsem k němu přišel?
Kdysi dávno dávali v kině film „Někdo to rád horké“ a tam hrála Marilyn Monroe na ukulele v jakési kapele. No byl jsem hodně mlád, ale přes to, že to byla čupr ženská, jsem si vším toho nástroje. Samozřejmě, kdo by mi asi řekl, jak se na něj hraje. V té době tu možná někdo hrával, ale nějaká publicita žádná. Přitom jsme jako trampové znali „Lká ukulele tmou“, ale co to je a jak zní, věděl málokdo.
Potom se objevilo K T O trampská skupina a v ní hrál, pan František Turek na zvláštní banjo. Kde bych asi věděl, že je to ukulele banjo. Na jejich desku to nenapsali a osobně jsem je neznal, abych se zeptal. A od té doby se to semnou táhne, ten zvuk, ten rytmus.
Až v dnešní internetové době, jsem se dozvěděl, že on vlastně hrál styl od George Formbyho, který tento styl pravděpodobně vymyslel a používal někdy v letech 1920. Proto se tomu všeobecně říká Formbyho styl.
Pro mnohé je to nepředstavitelné, ale já o tom neměl ani zdání.
Až před rokem mi brácha přinesl ukázat 5strunné banjo, které si postavil a heuréka, já povídám ty brďo, proč mi nepostavíš ukulele? No a bylo to. Po X letech jsem se dočkal vlastního ukulele. Doma jsem měl takovou starou, raněnou kytaru, s ulomeným krkem. Slovo dalo slovo a k svátku, círka za 2měsíce, byl miláček Mé Ukulele na světě. Po naladění a brnknutí, ale to jsem už psal prve.

Podobné příspěvky