K příspěvku o skupině ,,Fechtýři“.

Pár slov o skupině ,,Fechtýři“.

                   (k příspěvku šéfredaktora Vandrtorny ,,Jardočky“) 

 Během čtyřiceti let, co existuje country skupina ,,Fechtýři“, se dozvídám různé údaje o jejím vniku a působení. Ani v jednom článku, co jsem doposud četl, nebyly všechny údaje správné,  naopak  mnohdy velmi zkreslené. K těmto nepřesnostem bohužel přispěl i Pánkův booklet k cd vydanému k 25 výročí skupiny.

Prvotní nápad založit kapelu vznikl v lebkách Honzy Jandy a ,,Meďáka“ Pánka, na plácku na hořejším Brandýsku. Když se jim podařilo rozšířit partu o Mirka Boštíka a Karla Mladého, vyklubala se na jaře roku 1973 na svět skupina pod názvem Tuláci.

U jejího zrodu byli: Jan Janda, Pavel ,,Meďák“ Pánek, Mirek Boštík a Karel Mladý. V témže roce skupinu doplňují Zdeněk ,,Kid“ Grubner a Jarda Volák (kromě Boštíka ze sousedních Cvrčovic, všichni z jedné malé obce). V tomto složení skupina absolvuje své první vystoupení.

 Počátkem roku 1974 (Pánek uvádí rok 1973) na žádost Pavla,,Meďáka“ Pánka, na post vedoucího  do skupiny přichází Václav,,Dewi“Černý. Skupina začíná vystupovat pod novým názvem ,,Fechtýři“ a  prosazuje se i na pražské scéně. V roce 1975 v  Československém rozhlase natáčejí ,,Fechtýři“ písničku ,,Tajemství“, s Dewiho textem, kterou zpívá Zdeněk ,,Kid“ Grubner (pravděpodobně jako první kladenská kapela v žánru country).

Po dočasném odchodu solového kytaristy Jardy Voláka v roce 1974 skupinu doplňuje Tomáš Jenčík, který ve skupině působí sedm měsíců. Během dalších let prošla skupinou řada muzikantů. Z těch, které znají čtenáři ,,Vandrtorny“ to byli na příklad Pepíček ,,Švéd“Fiala nebo ,,Wabi Joe Dědek“.

Tak to je pár řádků, k těm úplným začátkům skupiny Fechtýři.

 A na závěr: Ten plakát, na kterém Jardočka objevil onoho muzikanta ,,zakládajícího člena“, byl zřejmě pamětní list skupiny Fechtýři. 

Na fotomontáži na Vandrtorně, která ilustruje komentář Jardočky jsou: Nahoře Dewi, vlevo Jenčík, doposud výbornej kamarád, kterej fantasticky zpíval ,,Grinhorňáckou“ píseň ,,Divnej smích“,  vpravo Pánek, pod nimi Jenčík, Janda, Boštík a Pánek. Fota jsou z Trapsavce v Jesenici, pravděpodobně z roku 1974, kde ,,Fechtýři“ hráli, světe zboř se, na potlachu u ohně pod širým nebem!

Protože jde v Jardočkově  doslovu k písničce ,,Poslední cesta“, která v roce 2003 na radiu Country vyhrála Bonanzu, zřejmě o Toma Jenčíka (byl členem kapely, ale zakládajícím členem nebyl) tak tedy:

V souvislosti s ,,Fechtýři“ je o Jenčíkovi zmínka na TraFac (kapely a osobnosti), Fechtýři-Vandrtorna, Trapsavec Jesenice-foto, Vandrtorna- dvě fota + pamětní list galerie Fechtýři. Bohužel, více Tomových fotek s Fechtýři se nezachovalo. Škoda!

                                                                                       Ahoj! Dewi  

 

Podobné příspěvky