LORETTA LYNN

PRVNí DáMA COUNTRY MUSIC – LORETTA LYNN
V době kdy se k fanouškům country music v Československu přes „železnou oponu“ velmi obtížně dostávaly nahrávky a jakékoliv informace jistě všechny potěšil film uváděný v našich kinech pod názvem „První dáma country music“. Já sám jsem na něj šel několikrát a dodnes si na to vzpomínám jako na velký zážitek. Proto bych chtěl připomenout, že první dáma country music slaví v těchto dnech narozeniny.

14.dubna 1935 se v městečku Butcher´s Hollow ve státě Kentucky narodila Loretta Lynn, jako druhé z osmi dětí chudého horníka Teda Webba a jeho ženy Clary. Provdala se za Olivera „Doolittle“ Lynna ještě před svými čtrnáctými narozeninami. Na své kariéře countryové zpěvačky začala pracovat v době kdy spolu měli již čtyři dcery.
Loretta Lynn měla celkem šest dětí a stala se babičkou již ve svých 32 letech. Jedním z jejích prvních hitů byla píseň „I´m a Honky Tonk Girl“ a poté následovala celá řada dalších. V roce 1962 se stala stálou členkou souboru Grand Ole Opry. Její hit „Coal Miner´s Daughter“ z roku 1970 jistě znáte v podání skupiny Greenhorns s českým textem Honzy Vyčítala jako „Jen vzpomínky pošmistrovic kluka“.
Loretta Lynn žije v Huricane Mills v Tennessee kde vlastní velký ranč na kterém je i muzeum indiánských artefaktů a muzeum Loretty Lynn. Na ranči je možno tábořit a domluvit si vyjížďky na koních včetně několikadenních putování. Konají se tam samozřejmě také koncerty country music.
Sama Loretta Lynn strávila po roce 1990 několik let v ústraní a vyplnila je péčí o svého vážně nemocného manžela, než v roce 1996 zemřel. V současné době již Loretta opět koncertuje, vzhledem ke svému věku omezila vystupování na zhruba tři až pět koncertů měsíčně.
Její životní příběh byl zfilmován a uveden do kin v roce 1980 pod názvem „Coal Miner´s Daughter“, u nás nejprve jako „První dáma country music“ a později „Havířova dcera“. Herečka Sissy Spacek která ve filmu hrála Lorettu získala za tento film Oskara za nejlepší ženskou filmovou roli. Za zmínku stojí i to, že Teda Webba, otce Loretty hrál ve filmu vynikající bubeník a zpěvák skupiny „The Band“, Levon Helm.
Spoustu dalších informací o první dámě country music můžete najít na stránkách www.lorettalynn.com, odkud je také použitá fotografie.
Loretta Lynn

Podobné příspěvky