Jarka Mottl

Dnes je tomu 24let, kdy odešel na poslední vandr , jeden z Velikánů Československého trampingu,
Jarka Mottl.
Byl tvůrcem stovek písní, které se objevily v desítkách filmů. Podílel se také na filmových scénářích.
V roce 1919 se uvedl textem písně „V záři červánků“, na melodii Rudolfa Piskáčka, který je považován za začátek trampských písní v tehdejším Československu.
Málokdo ví,že ve většině, dodnes uváděných filmů pro pamětníky, zaznívá jeho krásná hudba.
Připojil se k osadě Ztracená naděje a brzy začal kromě textů také skládat vlastní hudbu. Jeho písně se rychle rozšířily. Vytvořil sbor Ztracenkáři, s nímž v roce 1929 nahrál desítky vlastních písní pro německou firmu Parlophon. Ve stejném roce s týmž sborem pojmenovaným ovšem Mottlova parta začal spolupracovat s Osvobozeným divadlem a orchestrem Jaroslava Ježka, který také jezdil jako host na osadu Ztracená naděje. Ztracenkáři dále nahrávali například se Settlery.
V roce 1969 vydala firma Supraphon dlouhohrající desku „Ztracenka si zpívá“ s Mottlovými písněmi interpretovanými různými skupinami a zpěváky (Settleři, Kamarádi táborových ohňů, Eva Olmerová a další). Na osadu Mottl zajížděl i v pozdním věku.
Výběr jeho písní: Bessie,Škuner,Cariboo ,Hledám děvče na neděli ,Na osadě hráli ,Ztracenka zpívá ,Marta ,Maminko mámo ,Námořník,Kapitán ,Hvězdičky vzplály,Neříkej, děvče, nikdy ne ,Pirát ,Kajak ,Můj koníčku ,Margaretta ,Osamělý rváč ,Můj milý se vrátil, Čajová růže.
Jarka Mottl

Podobné příspěvky