Hospoda „U Petříků“

Další hospoda, kde se provozovala trampská hudba a kde se scházela trampská společnost, je dnes již legendární hospoda „U Petříků“. Stojí v Havlíčkově ulici ve Hnidousech.(Švermov)


Její historie začala někdy začátkem 60. let minulého století, zde se začalo scházet na pivku několik trampů z okolí a pochopitelně se to neobešlo bez brnkání na kytary zpívání trampských písní.

Mezi prvními byli: Wabi a Miki Ryvolové, Pedro Pitra a z osady Zlatý klíč Robin, Franta Hering, Kolja Přibil, Slim Frída, Vlastík, Láda Udata Lhotka, Dejwi, Čigán Zíka. Z Tramp kolona „Alkazar“:Láda Golem, Mecháček Koloušek, František“Bohém“Tichý, Franta Bartoníček, Pepa Fousek, Petr Jícha a spousta dalších.

V krátkém čase se „Čtvrtky U Petříků“ staly známé po celém Kladně a širokém okolí, tak že hospoda praskala ve švech, sedávalo se i na basách od piva a halekání se neslo po celých Hnidousích. Písně, jako Ranč“Y“, Vzpomínám si hou hou, Telátka, Tak jsme sekli s prací a spousta dalších tehdejších hitů.

Tady také poprvé zazněly některé písničky Wabiho a Mikiho Ryvolových. Bedna od whisky, Klekání, Hejno vran, Návrat, Proklatá fordka, Mrtvej vlak, Trail to Island a další, které pochopitelně ihned zdomácněly. Díky kamarádům z jiných osad se tyto písně šířily k nelibostí „starých trampů“, jako nový a neoposlouchaný styl později už všeobecně nazývaný „Ryvolovky“ ,a nebo „Hobousárny“.

Foto galerie: http://vandrtorna.galerie.cz/4363053-u-petriku

V průběhu dalších let se hudební osazenstvo různě měnilo. Hobousáky a Alkazaráky vystřídala osada „Smetáci“. Viky Janda, Číča, Muslin, Jáhlo, Pizda, Patt, Pepík Šebek, Honza Marx a kdo přijde hraje. Hrálo se úplně všechno, ale úderem 21.hodiny celá hospoda vstala začala zpívat Hymnu.Po celém okolí tak znělo:“ Palmy se kývají z krčmy zní opilé hlasy,  vítr si pohrává s vlajkou pruhů a hvězd…..“, což bylo v 70. Letech za normalizácie dosti troufalé, ale písnička je to krásná i dnes.

Chybí nám Vaše fotky Smetáci !!!

Parta kolem Mikiho a Wabiho v té době chodila pátky střídavě K Petříkům a do hospody U Bejčků.

Renesance zašlé slávy nastala začátkem 90. Let, kdy po přestavbě hospody vznikl Salonek, kde se opět začala scházet početnější společnost starých ale i nových kamarádů.

I když později odešli někteří kamarádi na nejdelší vandr. Udata, Wabi, Robin, Pedro, Kolja, Golem, Doktor, Mecháček a další. Hudební uskupení posílili Pigi, Milan Vajgl, Fred, Chroust, František Tichý, Míla Jícha, a další. Tak se vlastně ve Hnidousích „U Petříků hraje dodnes.

Dá se říci, že hospoda „U Petříků“ patří k nejstarším trampským hospodám v Kladně.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Zpívající hospody na Kladně. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 komentářů: Hospoda „U Petříků“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *